آغاز ثبت نام نخستین تور تخصصی آموزشی علمی و سیاحتی حیوانات خاص در مالزی
پرورش حيوانات و جانوران اقتصادی نوین، متحول كننده اقتصاد كشاورزي كشور

با توجه به اينكه امروزه نوآوري و روي آوردن به صنايع نوين از اهم عوامل پيشرفت اقتصاد كشور است، لزوم دميده شدن روحي نو در كالبد كشاورزي و بخصوص صنعت پرورش دام، طيور و آبزيان احساس مي شود.
     در اين ماهنامه با معرفي صنايع پرورشي نوين، سعي بر آن داشته و داريم كه كالبد بي جان قديمي اين صنايع را جاني تازه دهيم و بتوانيم مجددا وارد بازار بين المللي صادرات شده و با محكم نمودن جايگاه صادرات محصولات غيرنفتي، پايه هاي اقتصاد كشورمان را استحكام بخشيم؛ زيرا بزرگترين سلاح امروز در سطح بين المللي، قدرت توليد مواد پروتئيني و خوراكي متنوع مي باشد.
    براي اطلاع خوانندگان عزيز به اختصار تعدادي از اين دام ها و مزاياي پرورش آنها را يادآور مي شويم.
    پرورش خرگوش حلال گوشت (سم دار):
    پرورش و استفاده از گوشت و پوست اين پستاندار جونده از نظر شرعي بلامانع و از نظر فني بسيار ساده و قابل اجرا در مناطق متنوع مي باشد. زاد و ولد سريع و فراوان، گوشت مرغوب و بازارپسند و پوست باارزش از مزاياي اين صنعت مي باشد.
    پرورش بلدرچين
    نژاد اصلاح شده ي اين پرنده حلال گوشت از سرعت رشد بسيار مطلوب برخوردار است و به سرعت به سن بلوغ رسيده و در سال تا 300 تخم مي گذارد. پرورش اين پرنده جهت صادرات بسيار اقتصاد ي و ارزآور خواهد بود و مناطق گرم و خشك ايران مي تواند تبديل به بزرگترين مراكز پرورش و صادرات محصولات به دست آمده از اين پرنده باشد.
    پرورش بوقلمون، كبك و قرقاول
    نژاد اصلاح شده ي اين پرندگان حلال گوشت از رشد بسيار مطلوب برخوردار هستند و صادرات محصولات به دست آمده مي تواند در بازار برند حلال بسيار ارزآور باشد.
    پرورش شترمرغ
    با داشتن مزارع فراوان شترمرغ و تكثير مناسب اين پرنده در ايران و عاري بودن گوشت آن از انگل، آنفلوآنزاي مرغي، جنون گاوي و قابليت صادرات محصولات متنوع آن در بازار برند حلال، مي تواند انتخاب مناسبي براي توليد فراوان گوشت قرمز در كشورمان باشد. در حال حاضر پرورش گوساله هاي نر گاوهاي نژاد شيري از بهره وري مناسب برخوردار نمي باشد و قابليت صادرات را نيز ندارد. بنابراين پرورش شترمرغ را بايد جدي تر بررسي و ترويج نمود.
    بز شيري
    در حال حاضر ايران با داشتن آب و هوايي بيشتر كويري و كوهستاني بسيار مستعد پرورش بز شيري در سطح بسيار وسيع مي باشد و با داشتن بز اصيل رايني در كرمان و پرورش صنعتي آن و استفاده از نژادهاي سوئيسي براي مناطق كوهستاني، مي توانيم يكي از بزرگترين صادركنندگان شير ارزشمند بز در دنيا باشيم و با ارزآوري فراوان بازاري مستحكم در توليد محصولات لبني فراهم نماييم.
    پرورش ماهي در قفس
    با دسترسي به آب هاي كم نظير درياي خزر در شمال كشور و سواحل مستعد جنوب كشور و استفاده از فن آوري پرورش ماهي در قفس، مي توان به صورت بسيار وسيع به پرورش آزاد ماهيان، ماهيان مولد خاويار و... اقدام نمود و بدون محدوديت با قدرت تمام وارد بازار صادرات ماهيان پرورشي شد و هزاران برابر توليد را افزايش و كسب درآمد كرد.
     پرورش تمساح
    با دستيابي به امكانات نرم افزاري و سخت افزاري پرورش اين جانور منحصر به فرد و روشن شدن زواياي پزشكي فرآورده هاي به دست آمده از جانور و پوست كم نظير آن، مي توانيم به شكل مستحكم قدم به بازارهاي جهاني گذاشته و با توليد مناسب اين جانور به عنوان نزديكترين كشور توليدكننده فرآورده هاي اين جانور به اروپا، بازارهاي فعلي را از آن خود نماييم.
    فعاليت انجمن پرورش، صادرات و بازاريابي تمساح كه هدايت كننده ي اين صنعت در مسير علمي و اقتصادي است، بدون شك تاثير به سزايي در رشد و اعتلاي آن در كشور دارد.
    پرورش قورباغه گوشتي
    كشور ايران در حال حاضر با دارا بودن تجربه صيد، بسته بندي، پرورش و ماركتينگ محصولات به دست آمده از پرورش قورباغه در شاليزارهاي شمال كشور و مناطق مستعد جنوب كشور و صادرات آن، مي تواند از بزرگترين صادركنندگان ران قورباغه به كشورهاي اروپايي با ارزآوري فراوان و اشتغال زايي مناسب باشد.
    پرورش كرم كمپوست
    با فعال نمودن هر چه بيشتر اين صنعت، در حقيقت از زباله ها و ضايعات كشاورزي، پروتئيني پرارزش و خاك كمپوست عالي به دست مي آيد و امروزه اين صنعت نوين مي تواند دورريز ميدان هاي تره بار و... را تبديل به پروتئين و كمپوست قابل صادرات نمايد.
    در بسياري از صنايع پرورشي نوين مانند آنچه اشاره شد و غيره از جمله پرورش صدف خوراكي و مرواريد، پرورش روباه قرمز، پرورش خز چين چيلا و پلي كت، پرورش لابستر، پرورش پرندگان زينتي، پرورش ماهيان زينتي و... به هر دليل نبايد قابليت هاي كم نظير كشور ايران را با دارا بودن چهار منطقه آب و هوايي به صورت همزمان و دسترسي به آب هاي شور و شيرين بي پايان در شمال و جنوب كشور ناديده گرفت.
    اين در حالي است كه در حال حاضر در بخش توليدات دام، طيور و آبزيان، تفكر عمومي بر حمايت از توليداتي است كه متاسفانه در بسياري از استان ها بهره وري كافي و توجيه مناسب ندارد؛ از طرفي علم و تجربه ي لازم در خصوص اكثر سرمايه گذاري هاي نوين ذكر شده وجود ندارد. در طي اين روند اگر كسي با ايده هاي جديد به ادارات دولتي مراجعه كند و تصميم به سرمايه گذاري و نوآوري داشته باشد، بعضا مانند يك دستگاه ماشيني بدون اراده با او رفتار مي شود، چرا كه دستورالعملي در اين ارتباط موجود نمي باشد و آن قدر درخواست او را بايگاني مي كنند كه از كرده ي خود پشيمان شده و در نتيجه اين سرمايه ها يا به سمت بازار دلالي هدايت و يا از كشور خارج مي شوند. براي توليد مناسب و ايجاد بازاري مطلوب بايد ابتدا به بهره وري كاري كه قرار است انجام شود توجه نمود، نه اينكه نگاه كنيم ساير كشورها چه مي كنند و كوركورانه از آنها تقليد نماييم. براي مثال توجه كنيد ما در صنعت توليد شير حداقل 10 برابر كشوري مانند هلند گاو شيري داريم و وسعتي بسيار بيشتر، اما توليد مجموع شير به دست آمده ي ما حتي يك دهم كشور هلند نيست. بنابراين محصول به دست آمده نيز آن قدر گران تمام مي شود كه به ناچار تنها خريدارش مصرف كننده ي داخلي خواهد بود.
    در صنعت توليد گوشت قرمز نيز اگر كمي به گذشته برگرديم، مي بينيم عادت اجتماعي اصرار بر انكار مي باشد؟! زماني كه گوشت گوساله براي اولين بار در تهران به قصابي ها وارد شد، هيچ كس آن را نمي خريد و حتي احساس تنفر نسبت به آن مشاهده مي شد و هيچ كس حاضر به پروراربندي گاو گوشتي نبود و قيمت گوشت گوساله يك دوم قيمت گوشت گوسفند پرواري بود. اما امروزه گوشت گوساله بسيار مطلوب بازار و از گوشت گوسفند گران تر است. پس مي توان انتظار داشت به زودي گوشت شترمرغ بدون سر و صدا جاي گوشت گوساله و گوسفند را در سبد غذايي خانوار اشغال نمايد. در صورتي كه هم اكنون مانند گذشته مزاياي گوشت شترمرغ و اين صنعت را انكار مي كنيم. گوشت حاصل از پرواربندي گوساله نر گاوهاي شيري نيز از آن جا كه مقرون به صرفه نيست نمي تواند گوشت ارزان بازار مصرف داخلي را فراهم نمايد چه رسد به صادرات.
     در صنعت پرورش گوسفند نيز از آن جا كه با رعايت نكردن تعداد گله با دست خود مراتع را از بين برده ايم و تمامي فشار خشكسالي چند سال گذشته بر روي مصرف كننده داخلي است، آينده اي روشن نيز قابل تصور نمي باشد.
    در صنعت پرورش ماهي با بي توجهي به قابليت پرورش ماهي در قفس و استرس به آب هاي شيرين درياي شمال و آب هاي شور درياي جنوب، با ترويج پرورش ماهي در استخرهاي سيماني و يا خاكي محدود، سرمايه مردم را به خطر انداخته و به علت حجم توليد محدود و خشكسالي، تاكنون موفق به توليد ارزان ماهي و صادرات آن نشده ايم.
    در قالب صنعت پرورش مرغ و تخم مرغ نيز مرغ گوشتي توليد داخل با قيمت تمام شده بالاتر و كيفيت پايين تر مشابه وارداتي آن توجيه پرورش و قابليت صادرات نيز ندارد. در صنعت توليد تخم مرغ نيز با گردن نهادن به بلواي آنفلوآنزاي مرغي، آن چنان شلوغش كرديم كه به نفع ساير رقباي خارجي با دست خود تيشه به ريشه ي خود و اين صنعت زديم و الي آخر.
    به نظر مي رسد در مقطعي كه كشور عزيزمان به عنوان مهمترين كشور اثرگذار اسلامي بر دنيا با استفاده از برند حلال براي محصولات خود و استقبال جهاني از توليدات حلال مي تواند با توليد محصولاتي جديد و منحصر به فرد با انتخاب پرورش دام هاي نوين در سطح جهاني بازارهاي بسياري را فتح و مال خود نمايد، ديگر تعلل و از دست دادن زمان جايز و توجيه پذير نيست. ايران مي تواند بزرگترين صادركننده گوشت و پوست كروكوديل و شترمرغ، گوشت بلدرچين، كبك، قرقاول، خرگوش حلال گوشت، قورباغه، خاويار و... باشد.
    اگر بخش دولتي كمي به دور و بر خود توجه نمايد، كارشناسان و سرمايه گذاران بسياري را مي تواند شناسايي كند و با كمي ملاطفت و به كارگيري فارغ التحصيلان مطلع و آماده به كار در بخش هاي متنوع علاوه بر مطرح نمودن نام كشورمان به عنوان توليدكننده اي پيشتاز براي محصولات حلال، با اشتغال زايي، نه تنها از خروج سرمايه از بازار توليد جلوگيري مي كند بلكه با جذب سرمايه هاي سرگردان اقدام به ارز آوري و ارتقاي سطح توليد و حفظ تنوع توليدات كشور عزيزمان مي نمايد. 
    
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۲ آبان۱۳۸۸ساعت ۱۷:۱۸ بعد از ظهر  توسط مدیر  |